През август 2013, ООН определя 6 април за Международен ден на спорта за развитие и мир (МДСРМ)
Според службата по развитието и спорта към ООН:
Приемането на този ден показва нарастващото признание на ООН относно позитивното влияние, което спортът може да окаже на правата на човека, социалното и икономическо развитие.
С други думи, спортът притежава силата да води към позитивни социални промени.
Но запомнете – спортът сам по себе си не е нито добър, нито лош. Това се определя от начина, по който ние решим да го използваме. Мислете за спорта като за кибритена клечка. Самият акт на запалване на тази клечка не е нито, добър, нито лош. Можем да я използваме, за да запалим свещичка, но може и да запалим пожар в гората. Резултатът е важен и определящ, не самото действие.
Силата на спорта представлява 3 неща:
- силата да информира
- силата да дава нови възможности
- силата да трансформира
Нека разгледаме първата точка. Тук можем да погледнем към последните зимни олимпийски и параолимпийски игри в Сочи, Русия. Как параолимпийски и олимпийските спортисти ни информират? Те имат истории – истории за велик атлетизъм, истории за преодоляване на препятствия, истории за оцеляване, истории за военни ветерани. Тази година параолимпийските и олимпийските игри ни информираха за човешката стойност на спортисти с и без увреждания, не само като модели за подражание, но и като говорители. Информираха ни за много неща, които наистина са от значение.
Сега ще се спрем на даването на възможности. Искаме да ви представим една идея – концепцията за универсалния дизайн – дизайнът на места, неща, информация, комуникация и политика, които могат да се прилагат от максимален брой хора, в максимален брой ситуации, без да се налага отделен или специален проект. При този вид дизайн, Човекът е в центъра на всичко и всеки един е от значение.
Концепцията за универсалния дизайн пренася идеята за достъп на по-високо ниво. Не става дума за уредени бани, полегати бордюри или допускане на кучета-водачи на спортните площадки. Универсалният дизайн се отнася към спортуващите като към един, независимо от способностите, езиковите разлики, възрастта, интелектуалния капацитет или мобилността. Няма смисъл да споменаваме доходите, пощенския код или отборната принадлежност. Тази иновативна и развиваща се концепция отваря вратите към един нов свят за спортуващите – такъв, който включва всички. Дава възможност на хората, използвайки за „гориво“ обединението им.
Накрая ще разгледаме силата на спорта да трансформира. След като веднъж хората са информирани и са получили възможност, могат да се случат истински промени. През изминалия месец имахме удоволствието да бъдем съ-домакини на втория форум Атлети и социална промяна в Мохамад Али центъра в Луисвил, Кентъки. Тук научихме как да използваме силата на спорта в ежедневието, за да променяме живота на хората. Например, организацията Doc Wayne има мотото „Правете доброто“ и има за цел да насочи младежта да работи усърдно, за да намери добрия път, използвайки футбол, баскетбол, софтбол и други спортове за целта. Групи като тази използват спорта, за да променят всеки ден човешките животи.
Използването на силата на спорта да информира, трансформира и да дава възможности е основният фокус на нашата работа. МДСРМ предлага неповторимата възможност да видим в действие тези три качества на спорта – по многобройни начини, на многобройни места. Това е денят, в който ще затвърдим равенството между половете, ще подобрим менталното и физическото здраве, ще включим всички, независимо от техните възможности, ще промотираме уважение и диалог, ще подобрим уменията на децата и юнушите. Спортът е полезен инструмент, който помага на хората по всички тези начини. МДСРМ ще предостави глобална платформа, за да могат всички да видят с очите си силата на спорта.
Могенс Киркеби – ISCA President
Преводач: Теодора Драгомирова