Разискват ролята на спорта за насърчаване на екологичната отговорност, по време на първата по рода си в България конференция за планетарно здраве
Експерти и лидери в сферата на спорта и екологията на национално и международно ниво се събират в Пловдив
Спортни организатори, еколози, общински и държавни служители, клубове по спорт и спортни федерации, неправителствени организации, образователни институции и бизнеса в сферата на спорта, си дават среща по време на конференция “Спорт за здрава планета”. Участниците ще се включат в конструктивен диалог относно последните тенденции в устойчивите спортни практики и ще обсъдят изграждането на устойчиво спортно бъдеще.
Организатор на конференция е екипът на БГ Бъди активен, които отново са пионери в темата за България. Със своята дейност, сдружението се стреми към превнасянето на международен опит в нашата родина, благодарение на регулярното си участие в значими международни събития и достъпът им до ресурси чрез многогодишни партньорства със световни организации. През изминалата седмица екипът на БГ Бъди активен взе участие в New European Bauhaus Festival, който се проведе в Брюксел. Сдружението се включи в изложението с щанд, на който представи дейността си, както и с работилница по темата „Бъдещето на зеления спорт“, включена в програмата на форума.
Програмата, на събитието в Пловдив, ще включва ключови доклади, презентации и дискусии, а в следобедната част организаторите предвиждат провеждането на мастър класове, с които ще дадат възможност на участниците да обогатят своите знания и умения. Сред гост лекторите са представители на бизнеса, местното управление – в сектор образованието, спорта и екологията, представители на български и международни спортни федерации, спортни професионалисти и зелени експерти. Пълната програма може да бъде намерена тук.
Посланието „Спорт за здрава планета” ще бъде предадено чрез преглед на стратегиите и подходите и препоръките на експертната група работеща в сферата Зелен Спорт, към Европейската комисия. Ще бъдат разгледани и мерките за изграждане на устойчиво спортно общество в епохата на нарастващите проблеми свързани със замърсяването и климатичните изменения, заедно с необходимостта от иновации и сътрудничество. “Устойчивите практики могат да помогнат на клубовете да отговорят на нарастващите законодателни изисквания за екологична устойчивост.”, коментират организаторите -”Каним всички спортни клубове, организации, федерации и организатори на масови събития да се включат в събитието, за да се запознаят различните възможности за използване на спорта като инструмент за социална промяна и работа с общности”.
Конференцията е първата по рода си конференция в България, която ще покаже връзката между спорта и концепцията за планетарното здраве, която подчертава взаимовръзката между благосъстоянието на хората и околната среда – “От устойчиви практики в управлението на събитията до изграждане и поддържане на устойчиви съоръжения – възможностите спортът да стане по-зелен са много”, казва Ласка Ненова, основател на сдружение БГ Бъди активен – “Работата в тази посока включва низ от практики, насочени към: намаляване на енергийното потребление и по-добро управление на водните ресурси; намаляване и рециклиране на отпадъците; насърчаване на екологични транспортни средства за спортисти и публика; използване на екологично чисти продукти за почистване и поддръжка, опазване на зелените площи и биоразнообразието около спортните съоръжения.”
Организаторите информират, че достъпът до събитието ще е свободен, но е необходима предварителна регистрация: https://www.bgbeactive.org/international-conference-sport-for-a-healthy-planet/
В страницата на събитието ще откриете пълната програма и лекторите за деня.
******
Медийни партньори на конференцията са: Mediacafe.BG; Podtepeto.com; Българска Национална Телевизия БНТ1 и БНТ2; Новите Родители; Marica.BG;
Спорт #БезОтпадъци (Sport #WithoutWaste) се финансира по програма Еразъм+ Спорт на Европейския съюз. Координатор на проекта на европейско ниво е Сдружение BG Бъди активен.
Активни квартали за справяне с климатични промени е част от проекта „Катализатор на промяната: Защита на ценностите на Съюза чрез подкрепа на устойчиво, ангажирано и силно гражданско общество за насърчаване на правата на жените, екологична справедливост и борба с корупцията“ на Холандския хелзинкски комитет. Проектът е финансиран от Европейския съюз.
Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или EACEA. Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган могат да носят отговорност за тях.
Партньор на събитието е Община Пловдив, отдел “Култура, Археология и Туризъм”