В началото на месец юни града в на тепетата се разположи първият изскочил парк не само в Пловдив, но и в България. Различната инсталация провокира местните граждани, като за няколко дни през него преминаха близо 2000 човека. Мобилният парк донесе допълнително зеленина в центъра на града и предложи и различни възможности за физическа активност в самия център на града за малки и големи.
Този уикенд Pop-up парк ще се включи в програмата на фестивала Shake That Хълм и отново ще даде на възможност на пловдивчани да опитат тетрадиционна физическа активност в градска среда.
Pop-up парка е част от проекта MOVEMENT SPACES и в България се координира от сдружение БГ Бъди активен. Основната цел на проекта MOVEMENT SPACES е да създаде иновации във физическа активност в градски пространства. Проектът има за отправна точка градските пространства, които са извън рамките на традиционните спортни съоръжения и подпомага развитието и споделянето на ефективни практики в тези пространства.
С иновативният мобилен градски парк БГ Бъди активен цели да покаже как нетрадиционните градски пространства могат да бъдат използвани функционално и да провери нагласите на гражданите за физическа активност в градска среда.[vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“10387″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]Pop-up или така наречените „изскачащи“ паркове, обикновено се създават за възстановяване на зона за автомобили, в такава за пешеходци. Идеята се заражда в Сан Франциско през 2005 година, където eдно паркинг място сменя своето предназначение и се превръща в градско паркче. Това се случва с цел хората да преосмислят начина, по който се използват улиците и да се предизвика дискусия за промени в градската инфраструктура.
Обикновено изкочилите паркове са изградени над съществуващата настилка и са снабдени с пейки, мебели и други аксесоари, като повечето предлагат места за сядане, градини, паркинг за велосипеди, уреди за физическа активност, игри. Често са малки по размер, достъпни, гъвкави и временни или мобилни.
Подобни иновативни краткосрочни проекти могат да имат реално въздействие върху хората на града, като им помогне да оценят качествената градска среда, както и да повдигне въпроса за това как трябва да се проектира, изгражда и подобрява градската среда с мисъл за хората
През месец септември мобилният градски парк ще обиколи няколко локации в града.
- 31 август-2 септември – Младежки хълм Пловдив
- 14- 16 септември – Площад централен Пловдив
- 17-23 септември – Стария град Пловдив
- 28 септември- Цар Симеоновата градина Пловдив
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]****
В своя стремеж за промяна и устойчивост на своите проекти, и за да покаже, че не традиционните градски пространства могат да бъдат използвани функционално, BG Бъди активен осъществи и проекта _Място, финансиран от Coca-Cola Foundation. В момента екипът работи по новите 10 града от The Spot, в които с участието на местните граждани и процеса на placemaking, ще бъдат изградени социални пространства, привлекателни за младите хора, обединяващи в себе си възможности за спорт на открито, социални контакти и възможност за културни изяви.
Повече за_Място можете да намерите ТУК[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“5819″ img_size=“medium“ qode_css_animation=““][/vc_column][/vc_row]