направление: _МЯСТО българия
The Spot / _Място
Проектите за промяна на средата, в която живеем „_Място 2017“ и „_Място 2018“ са първите етапи довели до дългосрочната програма на БГ Бъди активен – „_Място България“
През 2017-та година, първият мащабен проект част от програмата, превърна 10 запустели и неподдържани публични зони в модерни и приятни пространства, където младите хора от квартала могат да прекарват времето си заедно. Сдружението ангажира местните общности в процеса на (пре)създаване на ‘места‘-та, като организира обществени дискусии между местните общности, фокусирайки се върху младежкото взаимодействие. Така биват създадени концепции за преобразяване места на открито, които самите хора биха искали да използват всеки ден за спорт, за срещи, за култура, планирайки ги такива, каквито ги искат.
През 2018-та година, проектът се пренася в други десет града с цел да ангажира повече хора да участват в местния социален живот. Екипът на “БГ Бъди активен”, заедно с партньорите по проекта, успешно успя да ангажира повече от 800 доброволци от всички възрасти и впоследствие успя да изгради капацитет от младежи, които вярват и действат в името на добрите промени и практики.
Оценка на ефекта от реализираните проекти
Последвалото дейностите на проекта проучване доказа, че работата по метода ‘placemaking’ променя отношението на хората, участвали в процеса към техните места, като 70% от местните жители декларират, че ще поддържат трансформираните места, а 95% от анкетираните местни партньори участници изразяват своята ангажираност да се следват подобни инициативи.
Изследването е проведено сред 1152 представители на местните общности от 20-те участвали населени места от Института за финансови проучвания и иновации Пловдив.
- На базата на общия анализ от изследването мнозинството от анкетираните, с дял от около и над 90%, дават цялостна положителна оценка на реализираните дейности.
- Анкетираните дават висока оценка за реализацията на проектите като модел на партньорство между местната администрация и общностите (община-НПО).
- Социалният ефект от изградените “места“ е значим и лично за самите изследвани лица – средно около и над 70% от тях ги посещават няколко пъти месечно и по-често.
- Според проучването реализацията на проектите през 2017/2018 е била истинска школа за техните екипи и им е позволила да натрупат опит, умения и вдъхновение. Почти всички от тях биха инициирали и се включили в нови бъдещи проекти.