С оглед на тревожността, която предизвикват данните за липса на физическата активност при децата и последствията от това, Сдружение „BG Бъди активен“ проведе кръгла маса на тема „Обездвижване при децата – рискове за здравето и когнитивното им развитие“. Събитието се състоя в София на 28-ми ноември и бе официално открито от Ласка Ненова (Международна асоциация за спорт и култура (ISCA).[vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]На срещата присъстваха представители на Министерството на здравеопазването, Министерсто на Младежта и спорта, Общини, училища и НПО организации.
Във форума, участие взе проф. Ричард Бейли (Главен изследовател в Международния съвет за спортни науки и физическо възпитание). Той представи проблемите на детското обездвижване. Според проф. Бейли е необходимо да се работи с децата още от най-ранна възраст, за да има резултати. „Първата стъпка към промяна е да се работи заедно по решаването на проблема. Вие вече сте я направили с това събитие. Ние трябва да обърнем много внимание на децата през първите 10 години. Проблемът не идва при тийнейджърите. Ако едно дете не е било активно през първите 10 години от живота си, няма как да бъде активен тийнейджър.“ В изказването си той отбеляза ролята на родителите: „Активните родители имат активни деца. Това е кръговрат.“ [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“8916″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][vc_separator type=“normal“ border_style=““][vc_single_image image=“8924″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]По време на срещата BG Бъди активен информира участниците за своята работа и постигнатите резултати от кампанията NowWeMove: „През последните 5 години над 1 милион българи са участвали в наши събития. Но това са отделни участия за час или два. Нашата амбиция е да мотивираме българите да имат редовна физическа активност.“
Остава нерешен и проблемът с неправилното хранене при учениците. Доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска от Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващи заболявания посочи проблемите в храненето при децата в училище: „Пълните деца стават пълни възрастни. Това е болест, не е козметичен дефект.Това е болест, която води до много други болести. Това е здравен проблем за цял живот. България е на 5-то място в Европа по затлъстяване при деца.“[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“8909″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][vc_separator type=“normal“ border_style=““][vc_single_image image=“8917″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][vc_separator type=“normal“ border_style=““][vc_column_text]Ето какво споделиха говорителите на събитието пред нашата камера,минути след самия му край:[/vc_column_text][vc_raw_html]JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjI1NjAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjIzMTUlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGdmhiejVTOWJvQ2slMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4lM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]На форума бяха обсъдени възможностите за подобряване на ситуацията в момента и нерешените проблеми през погледа на различни български и международни специалисти в областта.
Пред участниците в кръглата маса бяха представени разработените добри практики и работещи модели от Европа от Мартин Холцвег (Европейска асоциация за физическо възпитание) и Полин Харпър (Международна мрежа за превенция на детското затлъстяване – EPODE). Те споделиха значението на физическото образование, значението на здравословното храненето и навици при децата и разказаха за своя опит при работата в проекта „Активни училищни общности“. Сашка Томат от Международна организация за спорт и култура (ISCA) обясни защо трансферът на знание между общностите е много важен: „Няма нищо по-важно от споделянето на знания и опит, както и работата в екип, за да се справим заедно“.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“8910″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][vc_separator type=“normal“ border_style=““][vc_single_image image=“8920″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][vc_separator type=“normal“ border_style=““][vc_single_image image=“8906″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_column_text]Форумът приключи с награждаването на най-активните училище, взели участие в Европейски ден на спорта в училище 2017. Вижте кои училища бяха наградени ТУК[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=“row“ use_row_as_full_screen_section=“no“ type=“full_width“ text_align=“left“ css_animation=““][vc_column][vc_single_image image=“8913″ img_size=“large“ qode_css_animation=““][/vc_column][/vc_row]