Първата среща по проекта ActiveVoice се проведе в Бирмингам в началото на месец февруари.
Срещата имаше изключително интересна програма, която включваше представяния на добри практики в сферата на укрепваща здравето физическа активност от няколко английски организации (Street Games, UK Аctive), както и от представители на градския съвет на Бирмингам.
Сред партньорите беше дискутирано разбирането на термина advocacy (застъпничество) и включените в него дейности, като всеки представи дейностите на организацията си в тази сфера.
Какво означава терминът ADVOCACY (застъпничество)?
Застъпничеството е политически процес осъществяван от физическо лице или група, целящо да повлияе в политическата, икономическата и социалната система и институциите. Организация или физическо лице, могат да осъществяват застъпничество чрез различни дейности като медийни кампании, ораторство и др.
За България кампанията NowWeMOVE България е чудесен пример за подобна дейност със своите събития, комуникационна кампания и проучвания в сферата на укрепващата здравето физическа активност, както и с усилията за развитие на капацитета на организациите, работещи в тази сфера.
На срещата в Бирмингам бе взето единодушно решение от партньорите за промяна на името на проекта от SportVoice на ActiveVoice.
ActiveVoice ще работи за развитие на капацитета и мрежата на партньорите в сферата на укрепващата здравето физическа активност. Спорта за всички (спорт в свободното време) е само един от видовете физическа активност, които са част от тази сфера, заедно с физическата активност на работното място, в училище и активният начин на предвижване в градски условия.
Следващи стъпки по проекта ще бъдат: събиране на добри практики и препоръки от европейските партньори по проекта, както и стартиране на процес за създаване на доказателствена база данни от Полша, България и Франция за значението на физическата активност.
Участниците в срещата имаха възможност и за среща с настоящия кмет на града Рей Хасал. Той представи на партньорите множеството предизвикатества, които стоят пред Бирмингам в сферата на укрепващата здравето физическа активност. Според него проект като ActiveVoice, който се стреми да предложи адекватни политически и социални решения на проблема с липсата на физическа активност при населението, е от изключително значение.
Като град с 47% население от различен етнически произход, голяма част от жителите на Бирмингам са рискова група – хора с по-нисък стандарт на живот и предразположени към ниски нива на физическа активност със всички негативни здравни и социални последици произхождащи от това. Над 80% от жителите на Бирмингам са неактивни. Факт, които може да послужи за интересни аналогии с нашата страна, където имаме 78% неактивно население. Именно затова управата на града е изключително целенасочена в търсенето на решения на проблема и благодарение на междусекторни партньорства са въвели няколко успешни програми за повишаване на физическата активност на населението:
Be Active – кампания за предоставяне на безплатен достъп на гражданите до спортни съоръжения като фитнес центрове и плувни басейни. Участниците в срещата посетиха един от тези обществени спортни центрове и също се раздвижиха с жителите на Бирмингам.
Active Parks – кампания за организиране на различни дейности (активности) в градските паркове, според нуждите на конкретната местна общност, осъществявани с подкрепата на Кока-Кола.
Големите колела на Бирмингам – схема за предоставяне на велосипеди на граждани с по-нисък социален статус, които не могат да си позволят закупуването им. Условието е велосипедите да бъдат редовно ползвани от собственика като това се следи с поставено GPS устройство.
[vc_separator type=’normal’ position=’center’ color=’#8f8989′ border_style=“ thickness=“ up=“ down=“]
Проект ActiveVoice се осъществява с финансовата подкрепа на програма Еразъм+ на Европейския съюз. Всички съобщения или публикации, свързани с проекта ActiveVoice, публикувани от BG Бъди активен, отразяват само гледната точка на автора. Европейската комисия не е отговорна за съдържанието и начина им на употребяване.