[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Physical Literacy for Life (Физическа грамотност за живот) е проект, иницииран от Международната асоциация за спорт и култура (International Sport and Culture Association), който цели да създаде физическа грамотност като ключов компонент в живота, физическо възпитание, активност и спортните навици на европейските граждани.
[/vc_column_text][vc_column_text]
Партньорите, включени в проекта са от различни сектори: образователни и изследователски центрове, (Факултет по човешка кинетика (FMH), Лисабонски университет, Португалия / Университет на Страсбург, Франция / Университет Macquarie, Австралия / Steno Health Promotion Research (SHPR), Дания), национални спортни асоциации (Unio Barcelonina d’Associacions Esportives (UBAE), Испания / Спортен съюз на Словения (SUS), Словения / БГ Бъди Активен, България / DGI, Дания) и международни спортни организации (Международна асоциация за спорт и култура, ISCA Дания / Европейска асоциация по физическо възпитание (EUPEA), Швейцария / Международна асоциация за физическа грамотност (IPLA), Великобритания).
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Въпреки мерките, свързани с COVID-19, партньорите по проекта продължават своето пътуване към физическа грамотност и се срещат редовно онлайн, за да разработят и укрепят концепцията. Въз основа на теоретичните изследвания и принос на партньорските организации, съмишлениците по проекта формираха определенята за физическа грамотност.
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text]
Физическата грамотност са уменията и качествата, които индивидите демонстрират чрез физическа активност и движение през целия си жизнен път. Това може да се разбере като процес и като резултат, който индивидите преследват чрез взаимодействие на своето физическо, емоционално, социално и когнитивно обучение. Има 4 взаимосвързани области, които подпомагат цялостното развитие на физическата грамотност, и които помогнат на всички поколения да водят активен, здравословен и пълноценен начин на живот.
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Същността на физическото обучение се състои в това да придобиете различни умения за движение, да бъдат прилагани различни комбинации от от тях, манипулирайки тялото си и различни предмети.
Областта на емоционалното обучение засяга това, индивидът да се научи да придобива удовлетворение, самочувствие, увереност, мотивация и удоволствие от различни преживявания на движението, да управлява физическите си реакции, като умора или болка.
Областта на социалното обучение включва използване на естествената среда за свързване с останалите чрез движение и физическа активност, водене на други в съвместно, етично и приобщаващо поведение при физическа активност и демонстриране на честна игра и етично поведение в различни физически дейности и среди.
Областта на когнитивното обучение включва вземане на подходящи решения, придържане към правилата и прилагане на тактики в рамките на играта.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
Партньорите продължават да разработват анкети за широката общественост, треньори и убчители по фитнес, като изследват разбирането им за физическа грамотност. На последния етап концепцията за физическа грамотност ще бъде пилотирана в Словения, Испания, Дания и България. БГ Бъди активен подкрепя партньорството, като предоставя добри примери за физическа грамотност по време на инициативите си в страната.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=“17097″ img_size=“medium“ alignment=“center“][vc_column_text]текст: Влад Федоров[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]