[vc_row][vc_column width=“2/5″][vc_single_image image=“13807″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/5″][vc_column_text]BG Бъди активен e координатор на проекта Active School Communities, който стартира през януари 2016 г.
Основната цел на проекта Active School Communities е да изгради капацитета на спортните организации, с който те да могат да ангажират потенциални партньори в началните училища при насърчаване на спорта и физическата активност за здраве и подобряване резултатите на учениците.
Друга основна точка в проекта е създаването на адаптивен наръчник, който да подпомогне сътрудничеството и дългосрочната съвместна работа между спортни организации и учебни заведения при организиране на инициативи свързани с физическата активност за деца в началните класове.
Наръчникът е помощно средство при установяване на контакт със съответните правителствени органи и за искането те да засилят въздействието на инициативите им. Базата от информация използвана за разработване на наръчника, ще бъде събрана от опитна група партньори от изследователски институции, образователния сектор и неправителствени спортни организации от девет европейски държави.
Партньори по проекта са:
BG Бъди активен (координатор), International Sport and Culture Association, European Physical Education Association, Willibald Gebhardt Institute (Германия), Youth Sport Trust (Англия), Sport and Citizenship (Франция), Hungarian School Sport Federation (Унгария), UISP (Италия), DGI (Дания), South Lanarkshire Leisure and Culture (Англия) и SUS (Словения).
Специфичните цели на проекта са:
Създаване на наръчник, който да бъде използван от спортните организации при работата им с учители, местни власти, правителството – всички те могат да имат значително влияние върху достъпа на целевата група (деца от началните училища) до укрепваща здравето физическа активност. Наръчникът ще включва инструмент за самооценка на организациите, за да се прецени тяхната възможност за работа в тази среда и идентифициране на областите за подобрение.
С помощта на наръчника да се изгради капацитета на спортните организации за предоставяне на по-ефективни инициативи в училищната среда и да се засили влиянието на тяхната работа пред политиците чрез застъпничество.
Да се тества адаптивността на наръчника в 6 партньорски държави, за да се създаде един, който може да се използва в цяла Европа.
Да се насърчи взаимодействието между спорта за всички, образованието и правителствения сектор за изграждане на стабилни мрежи от заинтересовани страни в сферата на укрепващата здравето физическа активност.[/vc_column_text][vc_single_image image=“13743″ img_size=“medium“][/vc_column][/vc_row]