Представители на сдружение „BG Бъди активен“, заедно с делегати от няколко континента, взеха участие в годишната конференция на Международното общество за сравнителен анализ по физическо възпитание и спорт (International Society for Comparative PE and Sport), която се проведе в курорта Боровец в края на месец юни.
Темата на конференцията тази година беше: „Влияние на глобално задвижващия се пазар върху спорта и образованието по физическо възпитание и спорт; последици, отразени върху тяхното бъдещо развитие“.
На конференцията беше представен проектът Активни училищни общности, както и данни от други инициативи на сдружение „BG Бъди активен“, които събраха множество съмишленици сред чуждестранните представители. Повече за проекта можете да намерите ТУК
По време на симпозиума, воден от Мартин Холцвег от Европейската асоциация за физическо възпитание и спорт (EUPEA), взеха отношение световно известните в областта си проф. д-р Ричард Бейли от Англия, представящ германския Herbert Haag, д-р Педро Ферейра – новоизбраният президент на ISCPES ( от Португалия), проф. д-р Джон Сандърс – действащ президент на обществото (Австралия), проф. Уолтър Кинг Хо от университета в Макао (Китай) и д-р Джон Шътълсуорт от Ирландия.
На срещата, делегатите, сред които и бившият министър на спорта, проф. Даниела Дашева, заявиха своето желание да подкрепят развитието на бъдещите инициативи на сдружение „BG Бъди активен“ в усилията им за популяризиране на спорта и физическата активност за здраве.
Повече за проекта Active School Communities:
Основната цел на проекта Active School Communities е да изгради капацитета на спортните организации, с който те да могат да ангажират потенциални партньори в началните училища при насърчаване на спорта и физическата активност за здраве и подобряване резултатите на учениците.
Друга основна точка в проекта е създаването на адаптивен наръчник, който да подпомогне сътрудничеството и дългосрочната съвместна работа между спортни организации и учебни заведения при организиране на инициативи, свързани с физическата активност за деца в началните класове.
Наръчникът ще бъде помощно средство при установяване на контакт със съответните правителствени органи и за искането те да засилят въздействието на инициативите им. Базата от информация, използвана за разработване на наръчника, ще бъде събрана от опитна група партньори от изследователски институции, образователния сектор и неправителствени спортни организации от девет европейски държави.
Още за проекта можете да прочетете ТУК.
През март проектът Active School Communities събра заедно 10 организации и спортни клубове от цяла България, работещи с училища на местно ниво. Те бяха обучени да тестват ефективността на изготвения наръчник. ВИЖТЕ повече ТУК
Партньорите на проекта ASC ще се срещнат отново от 4 до 6 октомври по повод 8-ото издание на MOVE конгреса в Бирмингам, Великобритания.