Днес ще ви запознаем с мнението на президента на ISCA (Международна асоциация за спорт и култура) – Моргенс Кинкърби, относно разходите за професионален спорт и Олимпийските игри в Сочи.
„Приблизително две хиляди атлети се събраха за Зимните Олимпийски игри в Сочи. Цената на това събитие изглежда е достигнала нови висоти – 50 милиарда – или 20 милиона на участник!
Това като че ли е прилична сума за цена на спортно събитие?
Цената за създаване на мащабно международно спортно събитие често е критичен политически проблем за организаторите и страните домакини. В крайна сметка се изразходват парите на гражданите и данъкоплатците. Но случаят не изглежда такъв в Сочи.
Държавите, естествено, свободно могат да определят колко ще изхарчат от името на техните граждани за каквито и да било събития. Но изисквания от собствениците на събитието и желанието на държавата домакин да се изфука с капацитета си, докарват разходите до диспропорционални размери, които далеч надвишават стойността, предоставена на спорта и физическата активност в ежедневието на гражданите.
Оказва се, че е налице ясна тенденция – стойността на домакинстване на мащабни събития се повишава с невероятна скорост през последните десетилетия, като Сочи държи новия рекорд. Сумите изразходвани за тези събития ясно показват разликата между заниманието с елитния професионален спорт и любителския – спорта за нормалните граждани.
Спортът за всички се финансира предимно от самите участници чрез такси и други видове частен принос (70%). Въпреки това, много страни отделят публични средства за сектора на любителския спорт, главно за подпомагане на развитието и поддръжката му. Нивото на обществена подкрепа, главно от местните власти, варира значително, но дори най-отдадените в тази насока държави, харчат не повече от 200 евро на жител годишно.
На базата на тези стойности, цената на участник в Зимната Олимпиада 2014 е 100 000 пъти по голяма от годишните публични разходи за спорт за всички в държави, които осигуряват най-високото количество обществена подкрепа за този вид дейност.
Това рентабилно ли е?“
Това е нашето мнение по въпроса с парите за професионален спорт и спорт за всички. А какво е вашето – дали подобни разходи трябва да бъдат оправдани или не?
Да се отдаде необходимото значение на професионалния спорт и на събитие като Олимпиадата е въпрос на чест, но дали е честно, спрямо всички останали граждани, които биха могли да имат ползи от допълнителни условия за всекидневен спорт?
Остава да се надяваме да започнат да се повишават и средствата отделяни и за любителския спорт.