Плюсовете от физическата активност са много. Тя ни прави по-здрави, по-бързи, по-силни, по-гъвкави и по-умни. Но що се отнася до децата, всичко трябва да бъде представено под формата на активна игра. Следващите съвети ще ви помогнат да направите така, че децата ви да се насладят на такава игра, на каквато сте се радвали и вие като малки.
• ЕЖЕДНЕВИЕ: Помогнете на децата си да включат физическата активност в ежедневието си, с дейности като ходене или каране на колело до училище с приятели.
• В РАНИЦАТА Е! Сложете в раницата на детцата си играчка или пособие, което да подтиква активна игра в училище по време на междучасията. Например: футболна или баскетболна топка, въже за скачане, тебешир, фризби и т.н.
• НА ОБЯД И СЛЕД УЧИЛИЩЕ: Насърчете децата си да играят с приятели и да се включат в училищните отбори по футбол, баскетбол, волейбол и др.
• УРОЦИ ПО ПЛУВАНЕ: Запишете ги на уроци по плуване и ходете с тях докато не станат добри плувци. Плуването е житейско умение и също така е страхотен начин за раздвижване под формата на игра.
• ДАЙТЕ ПРИМЕР: Бъдете пример за подражание на детето си. Активните родители имат по-активни деца. Представете на детето си някои от дейностите, които харесвате и вземете участие, в такива, които то харесва.
• ДНЕВНА ИГРА: Не позволявайте на детето ви да седне пред телевизора или компютъра след училище. Вместо това го запишете на спорт, кажете му да покани някой приятел да играят навън или още по-добре – бъдете активни заедно.
• ЗАБАВЛЕНИЕ ВЕЧЕР, ПРЕЗ УИКЕНДА И ВАКАНЦИЯТА: Направете вечерите, уикендите и ваканциите активни. Организирайте различни дейности, запишете ги в семейния календар и се забавлявайте!
• ОГРАНИЧЕТЕ ВРЕМЕТО ПРЕД ЕКРАНА: Измислете правила и ограничете времето пред телевизора или накарайте децата си да го заслужат. Например, детето ви може да гледа телевизия 20 минути за всеки час физическа активност.
• ОСВЕДОМЕТЕ ДРУГИТЕ ЗА ВОДЕНЕТО НА ЗАСЕДНАЛ НАЧИН НА ЖИВОТ: Уверете се, че в училището на детето ви знаят, че физическата активност за вас е приоритет и привлечете внимание към кризата на физическата неактивност в България. Попитайте или дайте идеи как може да се разреши този проблем.
• СЛЕДЕТЕ АКТИВНОСТТА НА ВАШЕТО ДЕТЕ: Купете на детето си педометър, който да носи, и го окуражете да се стреми да изминава поне 10,000 крачки на ден. Също така може да поставите одометър на колелото му, с който да следи разстоянието, което изминава за един ден, седмица, месец или година.
Идеите са много, но е важно самите вие да осъзнаете необходимостта от движение за вашето дете и за самите вас!