Дворът до бившия тютюнев склад в града ще бъде отново съживен
На 2-ри юни със специална програма, ще бъде открито новото място – обновената площадка „Тотка“ в Самоков, а града е сред десетте SPOT-места, които ще бъдат пресъздадени на територията на цяла България.
В Самоков проектът „_Място“, се реализира на площадката между улиците „Неофит Рилски“ и „Константин Фотинов“, до сградата на бившия Тютюнев склад (Червения склад).
Дейностите по проекта преминаха през 3 основни етапа:
- Етап I – Досег: Анализ на пространството, съществуващи елементи, потенциал
- Етап II – Ангажиране: Изграждане на визия и дизайн на мястото с участието на местните младежи с цел изграждане на доверие в резултатите на проекта
- Етап III – Действие: Физическо създаване на мястото чрез въвличане на младите хора.
_Мястото ще бъде официално открито на 2-ри юни 2017 г. от 16:00 часа. По време на откриването ще има музикална програма от Кати Денс, а участие ще вземат Гопето и Liberty. От 17 часа ще има различни спортни активности за малки и големи.
ЗА ПРОЕКТА
“_The Spot” е най-новият проект, иницииран от сдружение „BG Бъди aктивен“, целящ да преобрази 10 градски пространства в различни градове в България и да ги превърне в предпочитано от младите хора място за дейности на открито. Идеята се реализира за първи път в България и е вдъхновена от т.нар. PlaceMaking – движение в Европа и САЩ, което предизвиква гражданското общество активно да участва в процеса по сътворяване на атрактивни публични места. Проектът се организира в България с финансовата подкрепа на Фондацията на Coca-Cola.
„С _The Spot BG Бъди aктивен иска да започнем едно ново движение и да провокираме младежите в България да проявят своята креативност, мотивация и добра воля в изграждането на място, което те да припознават като свое“, споделя Биляна Милева, Мениджър „Проекти“ на сдружението, представяйки инициативата. „Чрез проекта ние целим да обединим местните представители на общността – НПО, община, млади хора и техните родители, и да им покажем, че ако обединим усилия, можем да променим нещата, които не ни харесват“.
Повече за проекта може да прочетете тук
ЗА ПЛЕЙСМЕЙКИНГ ПРОЦЕСА
PlaceMaking вдъхновява хората колективно да си представят и преосмислят обществени пространства. Той е продължителен процес на сътрудничество, който засилва връзката между хората и местата, които споделят. Той обръща специално внимание на физическите, културните и социални идентичности, които определят мястото и подкрепят текущата си еволюция. При процеса на „място-правене“ е добре да се знае, че участието на обществеността трябва:
- да започне от рано и да е продължително;
- да е значимо;
- да е с добра воля;
- да предвиди, че никога не се знае какъв ще е крайният резултат
- С едно изречение – при PlaceMaking ОБЩНОСТТА Е ИСТИНСКИЯТ ЕКСПЕРТ.
С участието на общността, ефективният процес PlaceMaking капитализира активи, вдъхновение и потенциал на местната общност, а това води до създаването на качествени обществени пространства, които допринасят за здраве, щастие на хората и благосъстояние