Лидерите на Активни училища по цял свят са на мнението, че винаги има нужда от лесно приложими и ефективни методи, които значително да подобрят цялостните училищни резултати
Училището трябва постоянно да разпространява посланието за нуждата от физическа активност и здравно развитие, не само чрез преподавателя по физическо възпитание, но и с помощта на учителите по останалите предмети и, разбира се, на самия директор. Колкото по-дейно участие взима училището на организационно ниво, толкова е по-голям шансът за постигането на успешно събитие и добра атмосфера. Какво можем да подобрим в нашето училище и да го направим активно?
Предоставяме ви кратки съвети, които могат да ви бъдат полезни:
– УЧИЛИЩЕТО ДА ОБЕДИНЯВА ВСИЧКИ ЧРЕЗ ЗАБАВНИ ФИЗИЧЕСКИ АКТИВНОСТИ. Дори когато децата имат възможност да се движат, не всички се възползват от нея. Някои решават да не участват. Нужно е да разберете каква е причината за това (срамуват се, страхуват се от възможен неуспех/нараняване, предпочитат друга активност и т.н.) и да я обсъдите.
– ДЕЦАТА ДА БЪДАТ НАСЪРЧАВАНИ ДА СИ ПОСТАВЯТ РЕАЛНИ ЦЕЛИ И ДА СЕ СТРЕМЯТ КЪМ ТЯХНОТО ПОСТИГАНЕ. Нужно е изграждането на система за ежедневното следене и записване на минутите физическа активност в учебната програма. На края на всеки учебен срок се прави главен отчет, подобен на този, измерващ часовете, които децата са прекарали в часовете по математика, например.
– ЦЕЛИЯТ ПЕДАГОГИЧЕСКИ ПЕРСОНАЛ ДА ПООЩРЯВА ДЕТСКОТО УЧАСТИЕ. Учителите знаят най-добре, че поощряването може много да помогне на децата. Ръкопляскане, стикери, звездички или просто едно „Браво!“. Всеки един от тези методи може да превърне едно обикновено преживяване в незабравимо.
– ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА РАЗБЕРАТ КАК ФИЗИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ МОЖЕ ДА ИМ ПОМОГНЕ. Няма съмнение, че движението не само може, но и трябва да бъде забавно. Децата все пак трябва да разберат как работят телата им и защо физическата активност е важна. В това начинание на помощ идват не само часовете по физическо възпитание, но и тези по биология и физика, както и всички педагози, които подкрепят движението при децата.
– ДЕЦАТА ТРЯБВА ДА БЪДАТ ЗАОБИКОЛЕНИ ОТ ФИЗИЧЕСКИ АКТИВНИ ВЪЗРАСТНИ. Всички деца се нуждаят от добри примери за подражание. Това важи в особено голяма степен за физическата активност. Когато виждат как техните учители и родители се занимават с физически активности, тогава ще бъдат по-склонни и самите те да се включат.
– УЧАСТИЕТО ВЪВ ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ДА ПРИСЪСТВА В БЕЛЕЖНИКА. Физическото възпитание присъства в бележниците, но не и физическите активности. Най-добре развитите Активни училища се фокусират върху физическата активност по всевъзможен начин и дори я включват в бележниците. Това включва всички форми на участие в различни извънучилищни програми, активности по време на час и в междучасията.
– УЧИЛИЩЕТО ДА ИНВЕСТИРА В ПРОФЕСИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА УЧИТЕЛИТЕ, ОТГОВОРНИ ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ. Учителите по физическо възпитание са съществена част от Активното училище. Движенията, които децата отработват в часовете по физическо възпитание, могат да бъдат използвани и в активните почивки и часове.
– УЧЕНИЦИТЕ ДА ПОЛУЧАВАТ „КАРТИ НА ПРОГРЕСА“, КОИТО ИМ ДАВАТ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПОДОБРЕНИЕ И ДА ВКЛЮЧВАТ ТЕХНИТЕ ЛИЧНИ ПОСТИЖЕНИЯ. Децата трябва да знаят как се справят. Те обичат да поставят лични постижения и да помагат за постигането на групови цели. Часовете по физическо възпитание предоставят добра възможност за даването на групова и индивидуална обратна връзка, поставят цели за учениците и им помагат да следят своето развитие.
– ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ УЧИ НА ФИЗИЧЕСКА ГРАМОТНОСТ. УЧЕНИЦИТЕ РАЗВИВАТ МОТИВАЦИЯ, САМОУВЕРЕНОСТ И ЗНАНИЯ, НУЖНИ ЗА РЕДОВНОТО ПРАКТИКУВАНЕ НА СПОРТ. Научават ли децата основните движения, които да използват във вътрешнокласните активности? Часовете по физическо възпитание трябва да се концентрират върху физическата грамотност и придобиването на знания относно движението. В много училища, физическото възпитание не присъства ежедневно в училищната програма. Учителите по физическо възпитание могат да научат децата на основни упражнения със средна до висока натовареност, които да бъдат използвани и в „основните“ часове. Учениците получават „карти на прогреса“, които им дават възможности за подобрение и включват техните лични постижения.
Европейският ден на спорта в училище дава на децата чудесната възможност да се включат в различни физически активности, изпълнени с позитивни емоции. Съществуват редица начини, чрез които ЕДСУ може да подсили вашата училищна дейност, както и да подпомогне училищните приоритети. През 2017 Лидл България стана официален партньор на инициативата.
Свалете специално изработен практически наръчник за Активните училища, за да намерите още препоръки от специалисти в областта.
[qbutton size=“medium“ target=“_self“ font_weight=““ text=“За дейностите на сдружение „BG Бъди активен“ в сектор „Образование“ прочетете ТУК“ link=“http://dev.bgbeactive.org/%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B2-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5/“]