След успешното приключване на „Седмицата на физическата активност и спорта – MOVE Week“ е време да започнем да работим за следващата година. Но заедно с нашето желание да променяме статуквото на липса на движение, няма как да не си зададем някои парещи въпроси:
Знаехте ли, че държавното (публично) инвестиране в спорт и инфраструктура най-често е насочено към елитните спортове, спортни прояви, престижни съоръжения или управителните органи?
За нас, този модел на инвестиции реално проваля идеята за достигане на цели като повишаване на спортната активност и даване на достъп до спорта на обикновените хора.
Защо това е така?
По този въпрос няма много дискусии, няма професионално написани статии, не присъства в новинитие. Но ние се питаме дали някой от нашите управляващи се замисля, че намаляващото участие в спорта (дори и професионалния) може да е и поради липсата на достъп до подходяща инфраструктура и спортни съоръжения отворени за обикновените граждани?
Може би се чудите какво общо има кампания, която цели популяризиране на спорта за всички с темата, която дискутираме? Да, целта на „Европейската седмица на движението и спорта“ е раздвижи хората, но и да постави някои от горещите въпроси, касаещи спортната инфраструктура на дневен ред.
Убедени сме, че в България нисъкият процент физическа активност сред населението е резултат на лошо управление и липса на далновдиност. Тази ни увереност ни кара да зададем още един въпрос:
Защо продължават да бъдат финансирани клубове и федерации, които осигуряват допинг, уговарят мачове, предизвикват корупционни проблеми в елитния спорт, а не се отделят повече пари за масов спорт?
Планирайки кампанията за 2014, няма как да не си зададем и въпросите:
- Кой получава финансирането и достъпа до спортните съоръжения?
- Кой наистина се заема със задачите, когато става дума за промотирането на физическата активност и непрофесионалния спорт?
Ако и вие търсите отговорите на тези въпроси, свържете се с нас, за да се опитаме да променим нещата заедно.