Екологичното образование е добре да бъде неразделна част от училищната програма, защото децата прекарват по-голямата част от времето си в училище, Когато става въпрос за повишаване на осведомеността, малките стъпки, които правим в училище, могат да имат значение и да допринесат за опазването на околната среда. Екологичното образование разширява мисленето по отношение на ролята на ангажимента на всеки индивид към средата. Училището предоставя ключова среда за създаване на култура за правилно изхвърляне на отпадъци и грижа за околната среда от ранна възраст. Ето защо е важно учениците да бъдат включени в дейности по разделно събиране, изхвърляне на отпадъци и рециклиране, чрез целенасочено планирани дейности.

В тази връзка през месец март близо 700 деца от 3 до 17 годишна възраст от повече от 7 учебни заведения в България отбелязаха Световен Ден на рециклирането като организираха състезание по темата, състезателни игри, апликиране и изработване на пана на еко тематика. Беше проведена беседа за значението на рециклирането и опазването на околната среда. През този месец училищата, част от нашата инициатива “Активно предизвикателство за училища”, посветиха своите спортни активности на мотото “Използване на училищните пространства за екологични навици”.

Сред занимания, които организираха учебните заведения бяха тренировка по хандбал, шахматен турнир между ученици и мъже от пенсионерски клуб, засаждане на билки и цветя в “Градина с бъдеще”, отбелязване на Деня на водата, ползите от нея и колко е важно да я пазим и пестим.

Инициативата “Активно предизвикателство за училища” е отворена към училища, които вече реализират активни упражнения, и служи да събере добри примери и да ги отрази на национално и европейско ниво.

Инициатива “Активно предизвикателство за училища” се фокусира върху редовно насърчаване на физическата активност и здравословния начин на живот сред ученици. Всеки месец училищата са поканени да реализират по едно предизвикателство, което помага децата да остават активни през цялата учебна година. Инициативата е координирана от сдружение “Спортът за образование и здраве” (DES / Испания) и е финансирана по програма Еразъм+ на Европейската комисия.

#MovingSchoolChallenger
